Poslednje vesti
- Saopštenje za javnost povodom kampanje "16 dana aktivizma"
- Izazovi i prilike u jačanju sistema podrške ženama sa iskustvom nasilja
- Mitovi o femicidu i naredni koraci sistema ka sprečavanju femicida
- MŽPN: Raditi na jačanju kapaciteta i vidljivosti SOS telefona
- Zašto Ustavni sud utvrđuje ustavnost Zakona o rodnoj ravnopravnosti?
- Savez ženskih nevladinih organizacija ‚‚Mreža Žene Protiv Nasilja" pokrenuo telefonsku liniju za žene sa iskustvom rodno baziranog nasilja
- Međunarodni praznik rada – imaju li žene razloga za slavlje?
- Saopštenje za javnost - Akušersko nasilje je društveni problem pred kojim ne smemo zatvarati oči
- Saopštenje za javnost
- Saopštenje o nasilju nad ženama tokom marta
Mreža Žene protiv nasilja (MŽPN), koja okuplja 28 organizacija civilnog društva, povodom globalne kampanje "16 dana aktivizma" upozorava na kontinuirani problem nasilja nad ženama u Srbiji, kao i na neophodnost snažnijeg delovanja države i društva u zaštiti ženskih ljudskih prava.
Članice Regiona Beograd MŽPN, 25.10.2024. g je održao okrugli sto na temu – „Izazovi i prilike u jačanju sistema podrške ženama sa iskustvom porodičnog i/ili partnerskog nasilja na području Grada Beograda".
Od početka 2024. godine u Srbiji je počinjeno najmanje 15 femicida, dok smo 2023. završili sa najmanje 28, istaknuto je na tribini Regiona jug MŽPN, 18. oktobra, u Vlasotincima.
Prošlog vikenda u Beogradu održana je Skupština Saveza ženskih nevladinih organizacija „Mreže Žene protiv nasilja na kojoj je usvojen izveštaj o radu u proteklom jednogodišnjem periodu i tromesečni rad zajedničkog SOS telefona. Razgovarano je i o programu rada za naredni period.
Ustavni sud Republike Srbije, na sednici, održanoj 27. juna 2024. godine, kojom je presedavala predsednica Ustavnog suda, Snežana Marković, pokrenuo je postupak za utvrđivanje neustavnosti Zakona o rodnoj ravnopravnosti („Službeni glasnik RS“, broj 52/21). Sud je obustavio izvršenje pojedinačnog akta ili radnje preduzete na osnovu odredaba navedenog Zakona. (predmet IUz-85/2021) do okončanja postupka.
Na Međunarodni dan SOS telefona 16. maj počela je sa radom prva zajednička telefonska linija za žene sa iskustvom rodno baziranog nasilja Saveza ženskih nevladinih organizacija Mreža Žene protiv nasilja.
Broj telefona je 0800 300 339 i besplatan je za pozive sa svih mobilnih i fiksnih operatera.
Želimo da naglasimo da Međunarodni praznik rada nije samo dan za uživanje u slobodnom vremenu, roštiljanje ili izlete, već prilika da se svi podsetimo njegovog porekla, koje leži u istorijskoj borbi radničke klase za osnovna radna prava, uključujući i radna prava žena.
Slučaj akušerskog nasilja prema porodilji Marici Mihajlović iz Sremske Mitrovice, koja je zbog nesavesnog i brutalnog postupanja ginekologa M.M. izgubila bebu, potresao je javnost i ukazao kakve sve traume žene preživljavaju u porodilištima. Da ovakvi slučajevi nisu izuzetak, potvrđuju i druge žene, koje su se ohrabrile da javno progovore o svojim iskustvima tokom porođaja u Vranju, Sremskoj Mitrovici, Novom Sadu, Beogradu, Nišu...
U senci masovnih ubistava u Beogradu, Mladenovcu i Smederevu ubijene su još tri žene, za samo sedam dana. Od 3. do 10. maja života su lišene žene u Staroj Pazovi, Ćićevcu i Novom sadu, od njih su dve ubijene vatrenim oružjem, a jedna prebijena do smrti.
Mesec mart se završava onako kako je i počeo, ubistvom žene. Tridesetpetogodišnju A.K. iz Jagodine na smrt je pretukao njen partner. Tako je A.K. postala deseta ubijena žena od početka godine, a još petoro maloletne dece je ostalo bez majke.