Mreža „Žene protiv nasilja“ je nastala dobrovoljnim udruživanjem ženskih udruženja, koja poštuju Principe rada Mreže i feminističku politiku.
Mreža Žene protiv nasilja je nastala u kontinuitetu ženskog umrežavanja u Srbiji, oko pitanja smanjenja nasilja nad ženama, 2005. godine, sa osnovnim ciljem osnaživanja i povezivanja specijalističkih ženskih organizacija koje pružaju usluge ženama koje su preživele nasilje.
Mreža okuplja udruženja i pojedinke koja pružaju direktnu podršku ženama sa iskustvom nasilja u porodici (SOS telefoni, savetovališta, centri, skloništa, sigurne kuće, itd) ili se nasiljem prema ženama bave putem istraživanja, zagovaranja ženskih prava na život bez nasilja, edukacije, lobiranja ili na drugi način.
Punopravne članice Mreže mogu biti samo udruženja, dok pojedinke imaju status počasnih članica Mreže.
Od 2018.godine rad Mreže je organizovan po regionima koji su formirani po teritorijalnom principu. Mreža funkcioniše kroz rad šest regiona: Vojvodina, Jug, Nišavsko-Pčinjski, Centralna Srbija, Jugo-zapadna Srbija i Beograd.
Region se formira na osnovu inicijative najmanje tri organizacije članice Mreže, a odluku o broju i sastavu regiona donosi Skupština Mreže.
Svaki Region bira organizaciju koja koordinira regionom, na period od dve godine. Mandat koordinirajuće organizacije može biti produžen još dve godine (ukupno maksimalno četiri godine).
Prava i obaveze članica Mreže „Žene protiv nasilja“, organi i delokrug njihovog rada i način odlučivanja, uslovi i postupak prijema u članstvo Mreže, razlozi i postupak za prestanak svojstva članstva u Mreži i druga pitanja od značaja za rad Mreže utvrđena su Pravilnikom Mreže.
Tela Mreže
Tela Mreže
Mreža ŽPN ostvaruje svoje ciljeve kroz pojedinačan i zajednički rad članica i kroz delovanje tela Mreže:
Tela Mreže su:
Skupština
SKUPŠTINU čine po dve delegatkinje svakog udruženja koje je članica Mreže. Svaka organizacija ima jedan glas bez obzira na broj delegatkinja na Skupštini.
SKUPŠTINA usvaja Pravilnik Mreže, strateška dokumenta, program rada, godišnji plan rada i druga opšta akta Mreže, odobrava formiranje i ukidanje Regiona, potvrđuje Koordinacioni odbor (na osnovu predloga Regiona),potvrđuje članice privremenih radnih grupa, odlučuje o prijemu i isključenju iz članstva Mreže i vrši druge poslove utvrđene opštim aktima Mreže.
Rad skupštine obavlja se u sednicama. Redovna sednica Skupštineodržava se jednom godišnje, a mogu, po potrebi, biti održane i vanredne sednice.
Osim direktno na sednicama Skupštine, diskusije se mogu voditi i odluke se mogu donositi i glasanjem putem e-maila Skupštine Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.. Svaka organizacija obavezna je da dostavi KOM-u jednu e-mail adresu za komunikaciju.
Skupština punopravno odlučuje kada je prisutno najmanje 2/3 članica, odnosno kada glasa najmanje 2/3 članica putem email liste.
Glasanje je javno, osim ako SKUPŠTINA ne odluči da se glasa tajno.
Sednice ili sastanci Skupštine organizovani su u skladu sa pravilima o pristupačnosti.
Koordinacioni odbor Mreže (KOM)
- Koordinaciono telo Mrežeje izvršni organ i čini ga po jedna delegatkinja iz svakog regiona i dve delegatkinje organizacija članica mreže iz redova udruženja koja vode višestruko marginalizovane žene (Romkinje, žene sa invaliditetom...).
Nadležnosti i obaveze KOM:
- sprovodi program i godišnji plan rada Mreže,
- utvrđuje i inicira predloge opštih akata i odluka koje donosi Skupština,
- imenuje povremena i privremena radna tela,
- saziva sastanke Skupštine,
- priprema dnevni red Skupštine,
- odobrava i odgovoran je u odnosu na zajedničke aktivnosti, projekte i finansiranje Mreže.
- zakazuje hitne sastanke i odlučuje u kriznim situacijama koje su ograničene rokom i od značaja su za mrežu ili pojedina udruženja iz mreže,
- podstiče komunikaciju među članicama Mreže i razvija odnose sa javnošću,
- vodi evidenciju o aktivnom članstvu Mreže.
- KOM imenuje dve Operativne Koordinatorke (OK) iz svojih redova na period od 6 meseci, uz mogućnost ponovnog biranja na isti period.
- KOM se sastaje NAJMANJE jedanput mesečno online, dok neodložnu komunikaciju ima i češće, putem Viber (ili slične) grupe.
KOM imenuje dve Operativne Koordinatorke (OK) iz svojih redova na period od 6 meseci, uz mogućnost ponovnog biranja na isti preiod. OK mogu biti birane samo dva puta u kontinuitetu. Obaveze i nadležnosti OK su: sazivanje i organizacija Skupštine Mreže i sastanaka KOM-a, definisanje agende satanaka, facilitiranje Skupštine i sastanaka KOM-a, vođenje zapisnika Skupštine i sastanaka KOM-a, administriranje mailing lista Mreže, slanje informacija putem mailing lista Mreže, slanje odluke Skuštine o zahtevu o prijemu u članstvu / isključenju iz članstva organizaciji koja je poslala zahtev / odnosno organizaciji koja je isključena iz članstva, čuvanje dokumentacije Mreže na Google Drive-u i slanje pristupnog linka svim članicama Skupštine (najmanje jednom godišnje zbog ažuriranja podataka), uz saglasnos sa KOM-om do formiranja radne grupe za pisanje saopštenja Mreže OK daju predloge i šalju finalna saopštenja za javnost u ime Mreže.
Sastanci KOM-a mogu se, po potrebi, držati i online.