O nama
Misija Ženskog centra Užice je poboljšanje kvaliteta života žena ostvarivanjem ženskih ljudskih prava i njihovom samorealizacijom. Cilj Ženskog centra je unapređivanje položaja i kvaliteta života svih žena, a posebno žena iz ranjivih grupa kroz: fokusiranje i alarmiranje javnosti u odnosu na sva problematična i rizična pitanja koja se odnose na ulogu i položaj žena; podizanje svesti i pružanje podrške ženama u ostvarivanju njihovih prava, potencijala i poboljšanju položaja u obrazovnim, zdravstvenim i socioekonomskim oblastima; bavljenjem pitanjima rodne ravnopravnosti žena u svim područjima života; pružanje podrške ženama sa iskustvom partnerskog i porodičnog nasilja; podizanje ekološke svesti žena o značaju čuvanja i zaštite životne sredine; povezivanje sa drugim NVO i uključivanje u ženske mreže.
Za ostvarivanje svojih ciljeva Ženski centar Užice organizuje, samostalno ili u saradnji sa drugim organizacijama, stručne skupove, tribine, seminare i druge oblike edukacije žena u cilju ostvarenja njihovih ljudskih prava kroz poboljšanje njihovog ukupnog položaja u društvu; kreira mrežu korisnica; realizuje svoje programe i usklađuje ih sa programima drugih nevladinih udruženja; sarađuje sa institucijama, stručnim udruženjima i drugim organizacijama u zemlji i inostranstvu koje se bave sličnim pitanjima i problemima; pruža sve potrebne i dozvoljene oblike podrške ženama iz ranjivih grupa; pruža usluge psihološke, pravne i socijalne podrške za žene sa iskustvom nasilja u porodici; inicira i pruža podršku za razvoj preduzetničkih inicijativa u oblasti socijalnog preduzetništva, i to u sferi očuvanja i zaštite životne sredine i u sferi agrobiznisa kroz iniciranje i podršku razvoja zadrugarstva i samoorganizovanja seoskih žena.
Centar za devojke je osnovan 15. aprila 1998. godine, na inicijativu dve volonterke SOS telefona za žene i decu žrtve nasilja iz Niša. Cilj osnivanja Centra za devojke je bio da se kroz edukaciju i emancipaciju mladih žena radi na unapređivanju njihovog položaja u društvu. Tri glavne oblasti kojima se centar kontinuirano bavi su: prevencija i podrška devojkama koje su preživele nasilje, prevencija trgovine devojkama ižensko zdravlje.Misija Centra za devojke je osnaživanje devojčica, devojaka i mladih žena kroz edukaciju, aktivizam i kreativnost. U Centru za devojke je u proteklih 18 godina formiran SOS telefon za devojke, sastajalište, izveden niz edukativnih i iskustvenih radionica, predavanja, pružena psihološku pomoć, stvoreno je feminističko - aktivističko pozorište, ArtFemine festival i Feministička likovna kolonija. Aktivistkinje „Centra za devojke“ su postavile „Vagine monologe“ Dobro telo, Čekaonicu i Ja sam emotivno biće koje se sve bave životima, problemima,interesovanjima devojčica, devojaka i žena.
Zrenjaninski edukativni centar je ženska nevladina organizacija osnovana 25. januara 2002. godine. Misija organizacije je promocija i zaštita ljudskih prava, a posebno ženskih ljudskih prava. Od samog osnivanja aktivnosti organizacije usmerene su na poboljšanje socijalnog i ekonomskog položaja žena u društvu. Zrenjaninski edukativni centar je aktivan u borbi protiv svih oblika nasilja i diskriminacije nad ženama, sarađuje sa svim institucijama i organizacijama koje se bore protiv nasilja i diskriminacije. Zrenjaninski edukativni centar takođe vodi Anti-trafficking kampanje u cilju prevencije trgovine ljudima i od 2005. godine bavi se ekonomskim osnaživanjem žena, podstiče samozapošljavanje i zapošljavanje jer su socijalni problemi žena usko vezani za problem ekonomske zavisnosti. SOS telefon 023/581-350 namenjen ženama koje su preživele nasilje u okviru ove organizacije otvoren je radnim danima od 10 do 16h. Ovoj organizaciji možete se obratiti i putem jedinstvenog vojvođanskog SOS telefona koji funkcioniše na broju 0800 10 10 10 svakog radnog dana u terminu od 10 do 20 sati, a poziv na ovaj broj je besplatan.
Centar za prava žena u Vršcu je neprofitna nevladina organizacija registrovana 23. marta 2000. godine sa ciljem da pruži podršku ženama i deci u ostvarivanju ljudskih, građanskih, rodnih, socijalnih i ličnih prava. Centar za prava žena u Vršcu veruje u život bez nasilja, podržava žene bez obzira na nacionalnu, versku ili rasnu pripadnost, mentalne ili fizičke sposobnosti, ili bilo koju drugu vrstu različitosti. Principi rada: suprostavljanje svim oblicima diskriminacije; podržavanje prava svake žene na izbor; razvijanje solidarnosti među ženama; zastupanje političke afirmativne akcije; podržavanje i zastupanje prava deteta. Ciljevi: osnaživanje žena koje su ili su bile izložene nasilju; osnaživanje žena sa invaliditetom u suprotstavljanu nasilju i diskriminaciji; podizanje svesti javnosti o rasprostranjenosti nasilja, odgovornosti društva u njegovom održavanju, rodnoj ravnopravnosti, posebno među seoskim ženama; unapređenje dečijih prava i saradnja sa institucijama.
Ženska nevladina organizacija SOS za žene i decu Vlasotince osnovana 1996. godine i od svog osnivanja zalaže se za ukidanje svih oblika nasilja prema ženama i deci, eliminaciju militarizma i institucionalnog nasilja. Organizovanjem radionica, predavanja, okruglih stolova, edukacija, tribina i uličnih akcija ova organizacija doprinosi promociji ženskih ljudskih prava i nenasilja. Organizacija okuplja 12 aktivistkinja i 38 volonterki/volontera. Rad ove organizacije podržan od strane Rekonstrukcije ženski fond obezbeđivanjem prostora za realizaciju aktivnosti. SOS telefona ove organizacije 016/876-202 dostupan je radnim danima od 10h do 14h i od 16h do 22h.